Menu
Andrii Derkach
Member of
Ukrainian Parliament
Home Page

Biography

    arrow-twice
    arrow-twice

    Andrii Leonidovych Derkach (born 19 August 1967, Dnipropetrovsk, Ukraine) is a Ukrainian politician, People’s Deputy of Ukraine of the 3rd – 8th convocations.

    Ukrainian, married.

    Honorary Citizen of Glukhov (a city of regional significance in the Sumy region of Ukraine).

    Biography

    Andrii entered the Kharkiv Higher Military Command Engineering School in 1984. Four years later, in 1989, he graduated with the specialization in Mechanical Engineering.

    He had served in the Strategic Missile Force (the Pervomaysk division) at the TMB (technical missile base) and was being on alert from 1989 to 1990.

    1990 – 1993: Attendee at the Academy of the Ministry of Security of Russia, lawyer;

    Operative worker in the Department of Security Service in the Dnipropetrovsk region; Deputy Director of the association “Pridneprovya”, specializing in establishing cooperation between enterprises of a common technological cycle.

    1994 – 1996: Deputy Head of the Control Service of the President of Ukraine.

    1996 – 1997: Adviser to the President of Ukraine on foreign economic issues.

    1997 – 1998: First Assistant to the Prime Minister of Ukraine.

    1998: Elected Deputy of the Verkhovna Rada of Ukraine of the III convocation in single-member constituency by the majority system (Glukhovsky, Putivl, Krolevetsky, Yampolsky, S.-Budsky districts of Sumy), People’s Deputy of Ukraine IV, V, VI, VII, VIII convocations.

    The media holding, which was established with the participation of Andrii Derkach, including the radio company “Era”, supported the opposition during the Orange Revolution.

    Since 2006: President of the National Nuclear Energy Generating Company “Energoatom”, General Director of the State Concern “Ukratomprom”.

    2010: The Holy Synod of the Russian Orthodox Church introduced Andrii Derkach to the Inter-Council Presence of the Russian Orthodox Church. Participated in the election of Patriarch Kirill.

    2011 – 2013: Chief of Advisers group to the Prime Minister of Ukraine, pro bono. Candidate of Juridical Sciences, Docent of the Kiev Theological Academy and the Seminary of the Ukrainian Orthodox Church.

    Political activity

    People’s Deputy of Ukraine of the 3rd convocation (March 1998 – April 2002), electoral district № 159. During the election period: First Assistant to the Prime Minister of Ukraine. In the meantime – Candidate of the “Labor Ukraine” bloc, № 12 on the list.

    People’s Deputy of Ukraine of the 4th convocation (April 2002 – April 2006) of the “For United Ukraine” bloc, № 11 on the list. Deputy Chairman of the Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine (June 2002 – April 2006).

    People’s Deputy of Ukraine of the 5th convocation (April – November 2006) from the Socialist Party of Ukraine, № 9 on the list. First Deputy Chairman of the Fuel and Energy Complex, Nuclear Policy and Nuclear Safety Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine (since July 2006). He suspended his mandate on November 2, 2006.

    People’s Deputy of Ukraine of the 6th convocation since November 2007 from the Party of Regions, № 96 on the list. During the election period: General Director of State Concern “Ukratomprom”, non-partisan.

    People’s Deputy of Ukraine of the 7th convocation since 2012 (elected in a single-mandate constituency № 159), member of the Budget Committee of the Verkhovna Rada.

    People’s Deputy of Ukraine of the 8th convocation since 2014 (elected in a single-mandate constituency № 159), member of the Budget Committee of the Verkhovna Rada.

    February 20, 2014: led a group of 12 deputies who initiated an emergency session of the Verkhovna Rada to ensure a transition to a parliamentary-presidential form of governance and to adopt the Regulation on the de-escalation of the situation on the ground.

    February 24, 2014: the Verkhovna Rada voted to annul the Law of Ukraine “On the principles of State language policy”: as a result, the decision was not supported by the Head of the Verkhovna Rada and did not enter into force. Nevertheless, the only People’s Deputy who opposed that vote was Andrii Derkach. He stood at the rostrum and stressed the need to refrain from populist solutions and to keep the national conflict from escalating.

    November 13, 2015: The Verkhovna Rada of Ukraine established The Interfactional Parliamentary Association “For the Protection of Violated Rights of Citizens and Against Political Repression “Forbidden to Forbid”, which was chaired by A. Derkach. The Association seeks to reveal, examine and prevent violations of the constitutional rights of Ukrainians.

    January 26, 2016: initiated the establishment of The Interim Investigative Commission (IIC) of the Verkhovna Rada on citizens` rights violations. The main objectives of IIC are “frauds verification of the Ministry of Finance of Ukraine with Ukraine`s debt obligations, funds plundering of the National Bank of Ukraine by the NBU’s leadership led by Valeriya Gontareva”.

    October 10, 2017: initiated proceeding against the Prime Minister because of stalling the nomination of the Minister of Health candidate for approval by the Verkhovna Rada: The Cabinet d made no attempt to appoint a legitimate head of the Ministry of Health, as a result of Acting Minister prepared a “medical reform” that violates the constitutional rights of Ukrainians.

    Public work

    Since 1997 he heads The Charity Fund for Ecology and Social Security “Our Future”. President of the International Festival of Orthodox Cinema “Pokrov”. Honorary President of the media holding “Era-Media”.

    In January 2009 he was a delegate of the Local Council of the Russian Orthodox Church from the laity of the Konotop diocese.

    From July 27, 2009 to October 23, 2014 he was a member of the Inter-Council Presence of the Russian Orthodox Church.

    Family

    He is married. His wife is Terekhova Oksana Vladimirovna, Candidate of pedagogy sciences, Docent of the Department of Cultural Studies of the Kiev National University of Culture and Arts.

    He has three daughters: Tatiana, Kseniya and Katerina, and two sons: Grigorii and Mikhail.

    Honors and recognition

    Knight of the Order of Merit, 3rd class.

    Also he was awarded with the highest religious orders – the Saint Equal Apostles Great Prince Vladimir, Saint Nestor the Chronicler, Saint Anthony and Feodosiy Pechersky, Saint Demetrius of Rostov, Saint Theodosius of Chernigov.

    Commander of the Order of Merit of the Italian Republic.

    Bibliography

    The author of the book “Glukhov – capital of hetman”, “Ukraine-Russia: test of friendship”, “Sufficient isolationism”, co-author of monographs: “Infinitely lasting present: Ukraine: four years of the road”.